Visszaadta pótaranyérmét a magyar olimpiai bajnok
Csongrádi László kardvívó Lausanne-ban találkozott Thomas Bach NOB- elnökkel, hogy odaadja neki azt a másolatot, amelyet az ellopott szöuli aranyérme pótlásaként kapott.
Mary Lou Retton, 1984 hőse, az amerikai női torna első összetett olimpiai bajnoka súlyos tüdőgyulladással az intenzív osztályon fekszik. Lánya szerint képtelen önállóan lélegezni és nincs biztosítása, így most imákért és pénzért könyörög a közösségi oldalán.
Az olimpiai bajnok és ötszörös olimpiai érmes híresség, Amerika egykori „Sweetheartja”, a ma 55 éves Mary Lou Retton életéért küzdenek az orovosok Amerikában. Retton szinte berobbant a tornászvilágba, amikor az 1984-es Los Angeles-i nyári olimpián megnyerte a női összetett versenyt. A szocialista tábor bojkottja miatt messze nem teljes értékű mezőnyben igazából csak a bojkottból kimaradó románokkal kellett megküzdenie komolyabban, mert ők ott voltak az olimpián és taroltak számos versenyszámban.
A sors érdekes fintoraként azokkal a románokkal találta szembe magát Retton, akiknek a legjobb tornásza akkoriban éppen az Erdélyben született, s magyarságát sosem tagadó Szabó Kati, vagyis Ecaterina Szabó volt,
és akit korábban épp az a Károlyi Béla nevelt ki, aki disszidensként az Egyesült Államokban bajnokot faragott Mary Lou Rettonból.
Rettonnál a tüdőgyulladás egy nagyon ritka formáját diagnosztizálták, és már több mint egy hete egy meg nem nevezett kórház intenzív osztályán fekszik – írta meg a Guardian.
„Nem képes önállóan lélegezni"
– közölte 26 éves lánya, McKenna Kelley egy kedd délután közzétett Instagram-sztoriban. „A személyisége és a magánélete iránti tiszteletből nem fogok minden részletet nyilvánosságra hozni" – írta Kelley, aki Retton négy lánya közül az egyik legsikeresebb volt tornászként, és korábban a Louisiana Állami Egyetem tornásza is volt, bár messze elmaradt édesanyja eredményeitől.
A legmeglepőbb bejegyzés azonban ez volt:
Azt azonban nyilvánosságra hozom, nincs biztosítva".
Már pedig az Egyesült Államokban egy elhúzódó kórházi intenzív ellátás, egészségbiztosítás nélkül bizony vagyonokba kerülhet. Így Retton lánya kendőzetlenül két dolgot kért a követőktől:
arra kérünk titeket, hogy ha bármilyen módon tudnátok segíteni, akkor 1) imádkozzatok! és 2) ha tudtok, segítsetek a kórházi számlák finanszírozásában".
Sokakat meglephet, hogy Retton ilyen kiszolgáltatott helyzetbe került, hiszen egy friss, 2023. szeptemberi elemzés szerint Retton, noha az amatőr időkben lett nagy sztár,
jelenleg nagyjából kétmillió dolláros vagyonnal rendelkezik.
Az egykori Ronald Reagen-kormányzat feltétlen támogatójaként ismert tornász a legelső női sportoló volt az USA-ban, aki rákerülhetett a híres „Wheaties-box”-ra, vagyis Amerika kedvenc reggelijének számító zabpelyhes doboz hátuljára, ahová az ország leghíresebb sportolóinak arcképe került vaskos dollár százezrekért, vagy milliókért. Bevételei azóta is elsősorban tornászkarrierjéből, tornász szakkommentátori munkájából, motivációs előadásaiból, valamint különböző reklámokból és televíziós szerepléseiből származnak.
Tornászkarrierje után Retton aktív maradt a médiában, számos filmben és tévéműsorban szerepelt. 1997-ben beiktatták a Nemzetközi Torna Hírességek Csarnokába, és ő volt az első nő, akit 2020-ban beválasztottak a houstoni sporthírességek csarnokába. Retton tagja volt George W. Bush amerikai elnök alatt az Elnöki Testnevelési és Sporttanácsnak is.
A nyitóképen: Mary Lou Retton egyéni összetettben olimpiai bajnoki címet szerzett 1984-ben, Los Angelesben. Ma az intenzív osztályon fekszik és lélegeztetésre szorul. Photo by EPU / AFP)